"כשאנשים שואלים אותי מהו בדיוק הדבר שהרווחתי מטיפול הראייה - או מה עשית למעני, אני פשוט עונה: הוא הציל את חיי."
מרים נ. 39

אנו תובעים ממערכת הראייה שלנו יותר היום מאשר בעבר. בין אם אנו קוראים בספר, עובדים מול מחשב או טבלט, קוראים תווים, או אפילו עוברים על ידיעה חדשותית בטלפון, כולנו מעוניינים להכניס למוח כמה שיותר מידע, מהר ככל האפשר, ובצורה מדויקת ככל האפשר. וכל המידע הזה חייב להגיע אל המוח שלנו דרך שתי העיניים. אך גם אם יש לכם ראייה 6/6, אין זה אומר שאתם מצוידים בכל מה שנדרש כדי לקלוט את כמות המידע המרבית, בדרך המהירה והמדויקת ביותר, דרך העיניים - אל המוח.

האם ראייה 6/6 זה מספיק?

הלכתם לבדיקת עיניים ואמרו לכם שחדות הראייה שלכם 6/6. מה זה אומר? זה אומר שאתם מסוגלים לראות פרטים ממרחק רב. אך חשבו על זה לרגע. כשאתם קוראים, עליכם לכוון את שתי העיניים ברמת דיוק גבוהה אל אותו המקום בדף (תיאום), ועליכם לוודא שהתמונה תהיה חדה (מיקוד - פוקוס). התמונה נקלטת בחלק האחורי של העין (הרשתית) ואז נשלחת אל המוח, שמפרש אותה (עיבוד חזותי). כשהמוח מבין בסופו של דבר את כל המידע הזה, אנחנו "רואים" אותו. כן! אנו רואים באמצעות המוח שלנו, אבל אוספים מידע באמצעות העיניים. מה שקורה אז הוא שעלינו להיות מודעים למילה אחרת שמופיעה בצד, ואז להניע את שתי העיניים יחד אל המילה הבאה (עקיבה).

ראייה 6/6 לעומת ראייה טובה

אז, גם אם נחמד שיש לנו ראייה 6/6, זה לא בהכרח אומר שהראייה שלנו טובה. כשהראייה טובה, מערכת הראייה מסוגלת לעמוד בכל משימות היומיום, ללא מאמץ. זה כולל קריאה, כתיבה, העתקה, קריאת תווים, נהיגה, משחקי כדור. ובקרוב, גם היכולת להשתמש במשקפי מציאות מדומה (VR) בנוחיות. ראייה טובה גם אומרת שאתם מסוגלים לזכור דברים שראיתם, כמו המילים שעל הלוח כשמעתיקים אותן אל הנייר. וכדי לאיית מילים, לא מספיק לזכור איך הן נשמעות – צריך גם לזכור איך הן נראות. אך אולי הצורך האולטימטיבי בראייה טובה הוא היכולת שלנו "לראות בעיני רוחנו". מיומנות זו מאפשרת לנו לחשוב קדימה, באמצעות דימויים, ולקבל החלטות טובות. זהו הדבר שמאפשר לנו לדמיין לאן נרצה להגיע בחיים, להיות בעלי שאיפות. בסופו של דבר, כשאנו רואים בבהירות את הדברים שנרצה להשיג בחיים, הרבה יותר קל להגיע לשם.

לא מספיק משקפיים?

משקפיים עוזרות לראות בצורה ברורה בכל אחת מהעיניים. בלדרמן-ויז'ן, רבים מלקוחותינו מפיקים תועלת מהדרכים המיוחדות שבהן אנו משתמשים במשקפיים כדי לסייע להם לראות יותר בפחות מאמץ. זה כולל פריזמות, ביפוקל, ופילטרים צבעוניים. אך ברוב המקרים, האפקטיביות של המשקפיים מגיעה עד גבול מסוים. ואילו הלקוחות שלנו רוצים להרגיש שינוי של ממש. השינוי הזה, השיפור הגדול ביותר בראייה, מושג רק על ידי שילוב של משקפיים נכונים עם תרפיית ראייה.

מה היא תרפיית ראייה?

תרפיית ראייה, או בשמה המלא "תרפיית ראייה אופטומטרית" (Optometric Vision Therapy - OVT), היא סדרה של פעילויות ראייה מותאמות למטופל, המבוצעות בפיקוח אופטומטריסט. תכנית הטיפול מיועדת לתקן בעיות מסוימות בראייה ו/או לשפר מיומנויות ראייה. תרפיית ראייה מטפלת בבעיות שלא ניתן לפתור בעזרת משקפיים לבדם, כולל משקפי פריזמה, ביפוקל, ועדשות צבעוניות. תרפיית ראייה יכולה לכלול שימוש בעדשות, פריזמות, פילטרים, ופעילויות ראייה נעזרות מחשב. כלים אחרים כמו מכשירי ראייה לא ממוחשבים, משטח שיווי משקל ומטרונום, יכולים למלא תפקיד חשוב בתכנית תרפיית ראייה המותאמת אישית לכל מטופל.

האם תרפיית ראייה מיועדת לחיזוק שרירי עיניים חלשים?

לא. לאנשים בריאים אין שרירי עיניים חלשים. משקלה של כל עין הוא כ-9 גרם, וששת השרירים סביב כל עין חזקים דיים כדי להניע אותה. המטרה בתרפיית ראייה היא לשכלל את השליטה בשרירים. השינויים המתרחשים באמצעות תרפיית ראייה דומים בהרבה לאלה שמתרחשים כאשר לומדים להניע את האצבעות ביעילות ובחן על קלידי הפסנתר (כלומר, שינויים במוח, למידה), מאשר כשמתאמנים בחדר כושר (כלומר, שינויים בשרירים). ומרגע שרכשתם את המיומנויות האלה, הן שלכם לכל החיים!

מה הם סוגי בעיות הראייה שתרפיית הראייה יכולה לעזור בהן?

תרפיית ראייה יכולה לסייע במגוון בעיות ראייה, כולל: לקויות ראייה, בעיות מיקוד, אמבליופיה (עין עצלה), ראייה כפולה, ליקוי בתנועות העין, סטרביסמוס (פזילה), חוסר או עודף של התכנסות והתבדרות העיניים (קונברגנציה לקויה).

האם תרפיית ראייה יכולה לעזור בהפרעות קשב?

מחקרים מראים שניתן להשיג שיפורים מובהקים בריכוז החזותי בעזרת תרפיית ראייה. בסופו של דבר, אם אתם לא בפוקוס (ויזואלי), איך תהיו בפוקוס (מנטלי)? ילדים רבים נוטלים תרופות במקרים שבהם בעיית היסוד שלהם היא למעשה ליקוי בראייה, לרוב בעיה של קונברגנציה. כמובן, יש ילדים עם הפרעת קשב שאינה קשורה בבעיות ראייה; ויש אחרים עם בעיות ראייה שהן נלוות להפרעת קשב. אך לדאבוננו, יש גם ילדים שכל הקושי שלהם בשמירת הקשב נובע מחוסר יכולת לשמור על מיקוד ראייה, ובכל זאת הם מקבלים תרופות.

האם תרפיית ראייה מיועדת רק לילדים?

כלל וכלל לא. גם למבוגרים יש עיניים ורבים מאוד מהם מתקשים לעמוד בדרישות המופעלות על מערכת הראייה בקריאה. למעשה, מאחר שמוטיבציה היא גורם כה מועיל כשמנסים ללמוד משהו חדש, אנו מגלים לעתים שאפשר להשיג תוצאות מהירות יותר מהעבודה עם מבוגרים. בלדרמן-ויז'ן אנו מסייעים למבוגרים להגיע להישגים בדרכים שלא שיערו בעבר. הם מרוכזים יותר, ופחות עייפים, בזמן הקריאה או הנהיגה.

אנו עובדים גם על שיקום ראייה עם אנשים שעברו פגיעות ראש או שבץ. יש לנו ציוד שתוכנן במיוחד במחשבה על אוכלוסייה זו.

מדוע 1 מבין 5 אנשים מתקשים לעמוד בדרישות ממערכת הראייה בקריאה?

קריאה היא מיומנות אנושית שדורשת התמחות. עד להמצאת הדפוס ב-1440, אנשים לא הרבו לקרוא. רבות מהפעולות של העיניים שלנו כשאנו קוראים, ייחודיות לתהליך הקריאה. באופן טבעי, אין לנו צורך לבצע תנועות עיניים בדיוק מושלם כל כך כמו התנועות הנדרשות כשאנו מעבירים את המבט ממילה למילה. השמירה על מיקוד ראייה לפרקי זמן ממושכים, כמו בקריאה, היא לא דבר שאנו צריכים לעשות בדרך כלל. פענוח סמלים מופשטים (אותיות) והקניית משמעות לסמלים הללו הן פעולות ייחודיות לקריאה. קריאה היא דבר שחייבים ללמד אותו. דיבור לומדים רק משמיעה. אין במוח שלנו מרכז שמוקדש לקריאה באותו האופן שקיים מרכז כזה לראייה, לריח, לשיווי משקל, לשמיעה, ולוויסות של מערכות הגוף. אין כמעט דבר שאנו עושים עם העיניים, שמאתגר אותם יותר מקריאה.

אז כעת אתם מבינים מדוע רבים כל כך מתקשים לעמוד בדרישות הראייה הכרוכות בקריאה. וביניהם גם קוראים רבים! אף אחד לא יגיד שאם אדם יודע לשחות, הוא בהכרח ממצה את יכולותיו בשחייה. כולנו יודעים שאפשר לשפר את איכות החתירה, ושהעבודה הזאת מחוללת שינוי. המצב בקריאה דומה. שיפור האופן שבו התיאום, העקיבה והמיקוד של העיניים, וגם שיפור מיומנויות תפיסתיות, ישפיע על היכולת שלכם לתפוס את הטקסט.

ליקויי ראייה

פזילה, עין עצלה, ליקוי בתנועות העין, בעיות מיקוד, ראייה כפולה, מיקוד פנימה (קונברגנציה) לקוי או עודף.

בעיות למידה הקשורות לראייה

בעיות מוטוריות או תפיסתיות בראייה יכולות להפריע לקליטת מידע ויזואלי ולעיבודו. התוצאה היא ירידה בביצועי התלמיד במשימות של קריאה, כתיבה ואיות התלויות במידה רבה במיומנויות ראייה (ראה רשימת תסמינים למטה).

בעיות מוטוריות בראייה יכולות להופיע במיומנויות כמו עקיבה, תיאום העיניים, או מיקוד (פוקוס).

עיכובים בתפיסה החזותית יכולים להתבטא בקושי בתיאום בין עין ליד, זיכרון ויזואלי או זיכרון רצף, הבחנה ויזואלית, או מהירות העיבוד הוויזואלי.

שיפור הישגים בספורט

תרפיית ראייה יכולה לעזור לשפר ביצועים בספורט על ידי האצת המהירות של תגובת הראייה, שיפור תפיסת העומק, שיפור מהירות העקיבה (כדי לעקוב אחר מטרה הנעה במהירות), או הרחבת טווח הזיהוי.

שיפור ביצועים בעבודה

תרפיית ראייה יכולה לשפר את פריון העבודה שלכם על ידי שיפור כושר העמידה של הראייה, הפחתת תסמינים כמו לחץ בעיניים או כאבי ראש המתקשרים לעבודה משרדית או מול מחשב, שיפור מהירות הסריקה והקריאה.

למידע נוסף ולרשימת תסמינים שיסייעו לקבוע אם נוכל לסייע לכם לשפר את הפרודוקטיביות והנוחיות שלכם בעבודה במשרד או מול המחשב, נא עיינו בחלק "טיפוח הראייה" תחת "ראייה בעבודת מחשב".

מיומנויות ראייה, והפעילויות התלויות בהן (כמו הליכה ונהיגה), נפגעות פעמים רבות לאחר פגיעה מוחית הנגרמת משבץ, טראומה, גידול וכד'. תרפיית ראייה יכולה לאמן מחדש מיומנויות ראייה שנפגעו.

תסמינים של פגיעה בראייה בעקבות פגיעה מוחית כוללים ראייה כפולה, תפיסת מרחק מוטעית בנהיגה או בהושטת יד לעצמים, איבוד המקום בראייה, דילוג על מילים, רגישות לאור, ורטיגו, ראייה לא יציבה, היתקלות בעצמים, פגיעה בתפיסת העומק, הטיית הגוף לצד אחד, ולחץ בעיניים.

נא עיינו בחלק "פגיעות ראש ואירוע מוחי" לקבלת מידע נוסף.

איך אדע אם תרפיית ראייה יכולה לעזור לי?

 • אני קורא טוב יותר כשהאותיות גדולות
 • יש לי תחושת עייפות או אי נוחות בעיניים בזמן הקריאה
 • יש לי כאבי ראש בזמן קריאה או לימוד
 • יש לי תפיסת עומק גרועה
 • אני מתקשה לזכור מה קראתי
 • פעמים רבות אני מאבד את המקום בקריאה, או מדלג על אותיות או מילים
 • אני מרבה לאבד את הריכוז בזמן הקריאה
 • מילים זזות, קופצות או נראות כאילו הן "שוחות" על הדף
 • ראייה כפולה
 • אני קורא לאט
 • יש לי תחושה של "משיכה" סביב העיניים בזמן הקריאה
 • מילים מיטשטשות, או נכנסות ויוצאות מ"פוקוס" לסירוגין
 • קריאה או שימוש במחשבים גורמים לי לתחושה של נמנום
 • פעמים רבות אני קורא את אותה שורה שוב ושוב
 • אני לא אוהב לקרוא להנאתי
 • יש לי טווח קשב קצר בזמן הקריאה בהשוואה לפעילויות אחרות
 • יש לי תיאום עין-יד גרוע בספורט
 • אני לומד טוב יותר מילולית מאשר ויזואלית

אם יש לכם שאלות

אם יש לכם שאלות, התקשרו אלינו היום לטלפון 02 623 4888 או כתבו אל lederman66@bezeqint.net