"כשאנשים שואלים אותי מהו בדיוק הדבר שהרווחתי מטיפול הראייה - או מה עשית למעני, אני פשוט עונה: הוא הציל את חיי."
מרים נ. 39

כאשר רוב האנשים חושבים על ראייה טובה, הם חושבים על ראייה חדה – כלומר, ראייה 6/6. חדות הראייה חשובה ללא ספק, אך זהו רק היבט אחד של הראייה.

ראייה טובה היא הרבה יותר מראייה 6/6. היכולת לקרוא היטב, להיות נהג טוב, או ספורטאי טוב מחייבת שליטה במערך מורכב של מיומנויות ראייה, כמו עקיבת העין, תיאום עיניים, תפיסה חזותית וזיכרון חזותי. למרבה הצער, ילדים ומבוגרים רבים מתקשים בסוגים אלה של מיומנויות ראייה. אף שהם רואים 6/6, אין להם ראייה איכותית. הם עשויים להתקשות בקריאה או בעבודה מול מחשב. ייתכן שקשה להם לנהוג או להצטיין בספורט.

ההערכות הן כי לא פחות מ-20% מהאוכלוסייה סובלים מסוגי בעיות אלה.

החדשות הטובות הן שקיימים היום טיפולים אפקטיביים ביותר המסייעים לפתור בעיות אלה. תרפיית ראייה (Vision Therapy) היא סוג של טיפול המשמש זה חמישים שנה לשיפור השליטה והתיאום בשרירי העיניים. תרפיית ראייה מסייעת גם בעיבוד הראייה, או בעיות של תפיסה חזותית.

הנה כמה מהשאלות הנפוצות על תרפיית ראייה:

איך אני יכול לדעת שאני זקוק לתרפיית ראייה?

ישנם כמה תסמינים המעידים על הצורך בתרפיית ראייה. אחדים מהנפוצים יותר הם: לחץ בעיניים המורגש בזמן קריאה ושימוש במחשב, ראייה כפולה, "תזוזה" של אותיות על הדף, איבוד המקום בזמן קריאה. מבחנים מיוחדים יקבעו אם בעיות הראייה הספציפיות שלכם ניתנות לטיפול באמצעות תרפיית ראייה.

מה עושים בתרפיית ראייה?

תרפיית ראייה כוללת מגוון של תרגילים המאמנים את העין לרכוש את מיומנויות הראייה שחסרות לה. לימוד מיומנויות ראייה דומה ללימוד נגינה בפסנתר, או לימוד ספורט חדש.

תרפיית ראייה אינה קשורה לחיזוק השרירים. מדובר בלימוד מיומנויות חדשות. דברים שנלמדים כראוי נשארים אתכם לכל החיים. והיום, יותר מתמיד, אנו מבינים שלעולם איננו מבוגרים מדי בשביל ללמוד! תרגילי תרפיית ראייה מבוצעים במרפאה שלנו בהשגחת מטפל ראייה. תרגילים בבית הם חלק נוסף של הטיפול שאנו נותנים כדי לחזק ולהאיץ את פיתוח מיומנויות הראייה החדשות שנרכשו. משך תכנית הטיפול תלוי בסוג ובחומרת בעיית הראייה שלכם.

לאילו תוצאות עליי לצפות?

אתם יכולים לצפות לשיפור משמעותי או מלא בראייה אם תתמידו בתכנית לפי הנחיות הרופא. היקף השיפור תלוי בסוג בעיות הראייה שלכם, במוטיבציה שלכם, ובקביעות הביצוע של תרגילי העיניים.

האם תרפיית ראייה נכללת בכיסוי של קופות החולים?

אנו מרפאה פרטית ואין לנו הסכם עם קופת חולים או ביטוח רפואי כלשהו. חלק מהמטופלים שלנו קיבלו החזרים כספיים לאחר שפנו ישירות למבטח הרפואי והציגו קבלות.

אילו סוגי בעיות ראייה מתאימים לתרפיית ראייה?

תרפיית ראייה יכולה לסייע במגוון בעיות ראייה, כולל:

ליקויי ראייה

פזילה, עין עצלה, ליקוי בתנועות העין, בעיות מיקוד, ראייה כפולה, מיקוד פנימה (קונברגנציה) לקוי או עודף.

בעיות למידה הקשורות לראייה

בעיות מוטוריות או תפיסתיות בראייה יכולות להפריע לקליטת מידע ויזואלי ולעיבודו. התוצאה היא ירידה בביצועי התלמיד במשימות של קריאה, כתיבה ואיות התלויות במידה רבה במיומנויות ראייה (ראה רשימת תסמינים למטה).

בעיות מוטוריות בראייה יכולות להופיע במיומנויות כמו עקיבה, תיאום העיניים, או מיקוד (פוקוס).

עיכובים בתפיסה החזותית יכולים להתבטא בקושי בתיאום בין עין ליד, זיכרון ויזואלי או זיכרון רצף, הבחנה ויזואלית, או מהירות העיבוד הוויזואלי.

שיפור הישגים בספורט

תרפיית ראייה יכולה לעזור לשפר ביצועים בספורט על ידי האצת המהירות של תגובת הראייה, שיפור תפיסת העומק, שיפור מהירות העקיבה (כדי לעקוב אחר מטרה הנעה במהירות), או הרחבת טווח הזיהוי.

שיפור ביצועים בעבודה

תרפיית ראייה יכולה לשפר את פריון העבודה שלכם על ידי שיפור כושר העמידה של הראייה, הפחתת תסמינים כמו לחץ בעיניים או כאבי ראש המתקשרים לעבודה משרדית או מול מחשב, שיפור מהירות הסריקה והקריאה.

למידע נוסף ולרשימת תסמינים שיסייעו לקבוע אם נוכל לסייע לכם לשפר את הפרודוקטיביות והנוחיות שלכם בעבודה במשרד או מול המחשב, נא עיינו בחלק "טיפוח הראייה" תחת "ראייה בעבודת מחשב".

מיומנויות ראייה, והפעילויות התלויות בהן (כמו הליכה ונהיגה), נפגעות פעמים רבות לאחר פגיעה מוחית הנגרמת משבץ, טראומה, גידול וכד'. תרפיית ראייה יכולה לאמן מחדש מיומנויות ראייה שנפגעו.

תסמינים של פגיעה בראייה בעקבות פגיעה מוחית כוללים ראייה כפולה, תפיסת מרחק מוטעית בנהיגה או בהושטת יד לעצמים, איבוד המקום בראייה, דילוג על מילים, רגישות לאור, ורטיגו, ראייה לא יציבה, היתקלות בעצמים, פגיעה בתפיסת העומק, הטיית הגוף לצד אחד, ולחץ בעיניים.

נא עיינו בחלק "פגיעות ראש ואירוע מוחי" לקבלת מידע נוסף.

האם תרפיית ראייה יכולה לעזור לי?

אם יש לכם שניים או יותר מהתסמינים הבאים, תוכלו למצוא תועלת בתרפיית ראייה. האנרגיה שאתם משקיעים כדי לפצות על בעיה בראייה גורמת לאי נוחות ולירידה בפריון העבודה שלכם. שיפור מיומנויות הראייה יכול לשפר את ביצועיכם בלימודים, בספורט ובעבודה.

 • אני קורא בצורה טובה יותר כאשר הדפוס גדול יותר.
 • אני מרגיש עייפות או אי נוחות בעיניים בזמן הקריאה
 • יש לי כאבי ראש בזמן קריאה או לימוד
 • קריאה או שימוש במחשבים גורמים לי לתחושה של נמנום
 • אני מתקשה לזכור מה קראתי
 • אני מרבה לאבד את הריכוז בזמן הקריאה
 • מילים זזות, קופצות או נראות כאילו הן "שוחות" על הדף
 • יש לי ראייה כפולה
 • אני קורא לאט
 • יש לי תחושה של "משיכה" סביב העיניים בזמן הקריאה
 • מילים מיטשטשות, או נכנסות ויוצאות מ"פוקוס" לסירוגין
 • פעמים רבות אני מאבד את המקום בקריאה, או מדלג על אותיות או מילים
 • פעמים רבות אני קורא את אותה שורה שוב ושוב
 • אני לא אוהב לקרוא להנאתי
 • יש לי טווח קשב קצר בזמן הקריאה בהשוואה לפעילויות אחרות
 • יש לי תיאום עין-יד גרוע בספורט
 • יש לי תפיסת עומק גרועה
 • אני לומד טוב יותר משמיעה מאשר מראייה