במקרים של פגיעה מוחית כתוצאה מטראומה (כגון תאונת דרכים), שבץ, או גידול, ישנה על פי רוב גם השפעה שלילית על מערכת הראייה. מאחר ש-80% מהמידע שאנחנו מקבלים אודות הסביבה מגיעים ממערכת הראייה, בעיות ראייה פוגמות משמעותית בתפקודנו.

כדי לתפקד בצורה נכונה, אנו צריכים לראות בצורה נכונה, כי העיניים הן שמנחות את הידיים ואת הגוף. אנשים רבים שעברו פגיעה מוחית מרגישים חוסר אוריינטרציה במרחב מכיוון שחלק משדה הראייה שלהם חסר, או מפני שתפיסת העומק שלהם השתנתה. עד לאחרונה, אנשים שסבלו מליקויי ראייה הקשורים לפגיעה מוחית נאלצו לשמוע שאין כל טיפול למצבם. תחום חדש בשם שיקום נוירו-אופטומטרי יכול לסייע לאנשים שעברו פגיעה מוחית לזכות מחדש ביכולת הראייה שלהם ככל שהדבר אפשרי נוירולוגית.

מטופלים הסובלים מפגיעה מוחית כתוצאה משבץ, גידול, או טראומה, סובלים בדרך כלל מליקויים תפקודיים ארוכי טווח. ליקויים אלה כוללים קשיים בדיבור (אפזיה), קשיים בהליכה, בעיות בשליטה במוטוריקה עדינה, וירידה ביכולות הקוגניטיביות.

מיומנויות הראייה והפעולות התלויות במידע החזותי עלולות גם הן להיפגע מאוד, היות שהראייה מנחה את תנועותינו. כאשר מיומנויות ראייה כמו עקיבה אחרי עצמים, מיקוד המבט ותפיסת העומק נפגעות, ישנה הפרעה לפעילויות יומיומיות כמו קריאה, נהיגה, הושטת היד כדי לקחת משהו, אכילה, או ירידה במדרגות.

הנה כמה תסמינים המעידים על בעיות ראייה הקשורות בפגיעה מוחית:

 • ראייה כפולה
 • חוסר יכולת לשפוט מרחק תוך כדי נהיגה, או בניסיון להגיע אל חפצים
 • איבוד תדיר של המקום בעת קריאה
 • דילוג על מילים
 • רגישות לאור
 • ורטיגו
 • ראייה לא יציבה
 • התנגשות בעצמים
 • ירידה בתפיסת העומק
 • הטיה לצד אחד
 • עייפות העיניים

חשוב מאוד שאנשים עם תסמינים אלה יקבלו טיפול נכון. מערך הטיפול יכול לכלול משקפיים במרשם ו/או תרפיית ראייה, שהוא הטיפול לליקויים במוטוריקה של הראייה ובתפיסה חזותית. יש ללמוד מחדש את כישורי הראייה שנפגעו באמצעות תרגילים, בדיוק כשם שמתרגלים כישורים מוטוריים כמו הליכה, באמצעות ריפוי בעיסוק. באמצעות שיקום הראייה ניתן לאמן את המטופל להשתמש שוב בעיניו בצורה נכונה. אימון זה הוא תקוותם של אלפים שעברו פגיעה מוחית ומחפשים נואשות אחר דרכים שיחזירו להם את עצמאותם ואת איכות החיים שלהם.

רוברט לדרמן, אופטומטריסט מוסמך להתפתחות הראייה על ידי ה-College of Optometrists in Vision Development בארה"ב, מיישם טיפולים חדשניים כדי לסייע להשיב למטופליו את היכולת לקרוא, לנהוג, ולבצע משימות יומיומיות אחרי פגיעה מוחית.

אנו ב"לדרמן ויז'ן" מבצעים את הבדיקות הנדרשות למטופלים כדי לקבוע באיזו מידה נפגעה ראייתם, ורושמים להם מגוון טיפולים המסייעים בשיפור הראייה. אחד הטיפולים קשור לשימוש במשקפיים מיוחדים הנקראים פריזמות, המסייעים בהרחבת שדה הראייה של המטופלים במקרה של עיוורון של מחצית שדה הראייה (hemianopsia). אנו עובדים גם עם מרפאים בעיסוק ופיזיותרפיסטים העובדים עם המטופלים כדי לסייע למטופל עצמו ללמוד מחדש מיומנויות ראייה במידה שתאפשר לו לשוב ולנהוג בצורה בטוחה. מיומנויות הראייה חשובה לפעולות כמו עצירה נכונה באור אדום, נהיגה במרכז הנתיב, מעבר בין נתיבים, והימנעות ממכשולים בכביש.

מאחר ש-80% מהמידע שאנו מקבלים על הסביבה שלנו מגיע ממערכת הראייה, חשוב מאוד לזהות ליקויים במיומנויות ראייה בשלב מוקדם ולתרגל אותן. תהליך השיקום כולו ישתפר כאשר נשפר את הפעילויות המוטוריות והיומיומיות התלויות במיומנויות ראייה.

לפרטים נוספים, בקרו באתר האינטרנט של האגודה לשיקום נוירו-אופטומטרי: http://www.nora.cc.

לעתים קרובות שואלים אותי על ניתוחי לייזר. אפשר להבין את ההתעניינות בנושא. השיטה הניתוחית החדשה, LASIK, זוכה לפרסום רב. ההבטחה לניתוח מהיר ופשוט שיתקן את בעיות הראייה מפתה מאוד.

בחלק מן המקרים, השיטה החדשה ממלאת את ההבטחה. מטופלים רבים מרוצים מאוד מהתוצאות. עם זאת, כמו בכל ניתוח, גם ניתוחי לייזר אינם תרופת פלא, ולצד היתרונות חשוב להיות מודעים לסיכונים.

לפניכם כמה דברים שחשוב לדעת:

 1. יש אנשים שהם מועמדים טובים יותר לניתוחי LASIK (וסוגים נוספים של ניתוחי לייזר) מאחרים. ההחלטה אם מישהו הוא מועמד טוב או אינה תלויה בגורמים כמו מספר המשקפיים, בריאות העיניים, מבנה הקרנית והצרכים הראייתיים של המטופל. בזמן הייעוץ, אנו משוחחים על צורכי הראייה של המטופל כדי לסייע לו להחליט אם ניתוח לייזר הוא הטוב ביותר בשבילו.
 2. ניתוח לייזר אינו תרופת פלא לכל הבעיות. הניתוח אינו מבטיח שלא תצטרך יותר עדשות מגע או משקפיים. מספר המשקפיים שלך ימשיך להשתנות, ורוב האנשים יזדקקו למשקפי קריאה אחרי גיל 40. בנוסף לקריאה, יש צורך במשקפיים גם לכל הפעולות הכרוכות בראייה מקרוב: לראות את הארוחה שאתה אוכל, לדבר עם אנשים, לראות את השעה על השעון, ולעבוד מול מחשב.
 3. ניתוחי לייזר אינם נטולי סיכונים, וחשוב להבין היטב את כל הסיכונים לפני שבוחרים בניתוח.
  על אף אזהרות אלה, ניתוחי לייזר יכולים להיות פתרון מצוין ולסייע לך לראות טוב יותר ללא עדשות מגע או משקפיים. לפני בחירה בניתוח, אני מציע לך לקרוא בצורה מעמיקה על כל התהליך - יתרונותיו וחסרונותיו. אשמח לעזור לך בהחלטה חשובה זו.
 4. אם תחליט לגשת לניתוח לייזר, חשוב שתקפיד על בדיקות עיניים סדירות לכל משך חייך. בעיות כמו גלאוקומה והיפרדות הרשתית נפוצות יותר אצל אנשים עם קוצר ראייה חריף, ואלה הם בדיוק האנשים שבוחרים בניתוחי לייזר. רבים מהם מפסיקים להיבדק בשנים לאחר ש"זרקו את המשקפיים".