מחשבים גורמים לנו לאמץ את שרירי העיניים שלנו, אולם איננו יכולים להפסיק להשתמש בהם. נעשינו תלויים מאוד במחשבים בעבודה ובבית, ורבים מאיתנו משתמשים תדיר בדברים כמו דוא"ל, גלישה באינטרנט, עיבוד תמלילים, חישובים ועיצוב גרפי. אם חשוב לכם לקבל מידע, ומהר, המשיכו לקרוא!

ככל שהשימוש במחשבים הולך ומתפשט, כן גוברות גם בעיות הראייה הנלוות לכך. אחת הסיבות היא שהעיניים שלנו צריכות לעבוד קשה יותר כדי להתמקד במסך המחשב למשך פרקי זמן ארוכים. מחשבים עם מסכי שפופרת קרן קתודית (CRT) תובעניים יותר מבחינת העיניים מאשר קריאת חומר מודפס, מכיוון שהתמונה על המסך אינה יציבה כמו הדפוס בספר – היא מורכבת מפיקסלים של אור שמתעדכנים כל הזמן. לכן, שרירי העיניים צריכים להתאים את עצמם כל הזמן כדי להתמקד על הבהובי המסך. בגלל הדרישה הזאת להתמקד ולהתרכז מאוד, אפילו אסטיגמטיזם לא-מתוקן ברמה נמוכה מאוד או רוחק ראייה יגרמו לשרירי העיניים לעבוד קשה יותר. מחקרים הראו שמשקפי קריאה שנועדו במיוחד לשימוש מול המחשב מפחיתים את הלחץ על העיניים ואת העייפות הפיזית, ומשפרים את הפרודוקטיביות. מסכי LCD גורמים פחות עייפות לעיניים, אולם שעות רבות של עבודה מול המחשב בכל זאת מקשות מאוד על מערכת הראייה שלנו, ואנו גילינו שרבים מלקוחותינו מרגישים הקלה עם השימוש במשקפי מחשב מיוחדים. הם אומרים שהמשקפיים האלה הם בדיוק כלי העבודה שהם צריכים!

כשאתם קוראים מהמסך או גולשים באינטרנט במשך שעות רבות, גם השרירים השולטים בתנועות העיניים ובקואורדינציה שלהן מתעייפים מול המחשב. עקיבה לא יעילה של העיניים אחר הטקסט עלולה להקשות עליכם לנתח גליונות נתונים ולהתרכז בשורות הטקסט. קואורדינציה לא טובה עלולה להאט את קצב הקריאה שלכם כשאתם קוראים מהמסך. עיניים שנוטות להתרחק זו מזו יוצרות תסמינים כמו לחץ בעיניים, כפל תמונה לסירוגין וכאבי ראש.

סיבה אחרת לעייפות עיניים הנגרמת כתוצאה מהשימוש במחשב היא יובש בעיניים. כשאנחנו מתרכזים, אנחנו פחות ממצמצים בעיניים, ולכן הן מתייבשות יותר. תסמיני יובש בעיניים כוללים תחושת צריבה, גירוד, טשטוש ראייה מדי פעם, או תחושה של "עיניים כבדות". בדרך כלל ניתן לשפר את המצב באמצעות דמעות מלאכותיות, חומר מלחלח, או תוספי מזון המגבירים את ייצור הדמעות. אם עדשות המגע שלכם מתייבשות, כדאי לנסות עדשות מגע המיוצרות מחומרים מיוחדים השומרים על הלחות. ציינו בעיה זו כשאתם מגיעים לפגישת ייעוץ.

אם אתם או עובדיכם מבלים שעה או יותר ביום מול המחשב, לא מספיק שיהיו לכם המחשב והחומרה המהירים והעדכניים ביותר. כדי לשפר את הנוחות והפרודוקטיביות שלכם, אתם זקוקים גם למשקפיים מיוחדים למחשב ולאיזון שרירי העיניים. אנו ב"לדרמן ויז'ן" משתמשים בתוכנות העדכניות ביותר הבודקות את העיניים בזמן שהנבדק מביט במסך המחשב.

לפני שתגיעו לבדיקת ראייה, מדדו את המרחק ביניכם לבין המסך, והביאו נתונים אלה למרפאתנו.

נוחות ופרודוקטיביות משתמש המחשב - רשימת בדיקה

 • כאבי ראש הקשורים לשימוש במחשב
 • עייפות בעיניים
 • גירוי בעיניים
 • ראייה מטושטשת
 • אחרי עבודה ממושכת בשולחן, או מול המחשב, האם ישנו קושי בנסיון להתמקד בחפצים אחרים סביב המחשב?
 •  קושי לראות למרחק בצורה ברורה לאחר שימוש מרובה במחשב
 • הראייה מתמקדת ומאבדת מיקוד לחילופין
 • המילים על המסך נראות כאילו הן נעות?
 • איבוד תדיר של המקום כשאתה מרים את העיניים מהדף למחשב?
 • ראייה כפולה בהזדמנויות שונות?
 • כאבי צוואר או טשטוש ראייה עם המשקפיים הנוכחיים?
 • טעויות תכופות בראייה? כלומר, אותיות או מספרים מתהפכים, או טעויות בהגהת טקסט שכתבת?