כדי לבדוק את ראייתם של ילדים עם צרכים מיוחדים, צריך למצוא מרפאה שתוכל להקדיש להם את הזמן, את הרגישות ואת היחס שהם צריכים. לעתים הילדים אינם מסוגלים לתקשר באופן מילולי, ולכן נדרשים ציוד בדיקה מיוחד ומומחיות מיוחדת כדי להגיע להערכה נכונה של מצב ראייתם.

ככל יתר האנשים שאנו בודקים במרפאתנו, ילדים עם צרכים מיוחדים משתמשים בעיניהם למטרות רבות – לא רק כדי לראות חפצים קטנים שנמצאים במרחק. הם משתמשים במערכת הראייה שלהם כדי לחקור את סביבתם ולהבין את עולמם. עלינו לוודא שיהיה להם תיאום טוב בין העיניים, מיקוד טוב של הראייה ומיומנויות עקיבה טובות. יעילות ראייה טובה תאפשר להם לממש את מלוא פוטנציאל הלמידה הטמון בהם.

כמומחה המטפל באוכלוסיות מיוחדות, רוברט לדרמן חבר בקבוצה המקצועית המייעצת של רשת קבוקי לאוכלוסיות עם תסמונת קבוקי. http://www.kabukisyndrome.com/professional.html

תסמונת דאון

מחקרים מן השנים האחרונות מגלים שכאשר בודקים את צורכי הראייה של אנשים עם תסמונת דאון, חשוב לזכור שלמעלה מ-75%* מהם מתקשים למקד את הראייה בעצמים קרובים. המשמעות היא שבמקרים רבים הם יזדקקו לעדשות דו-מוקדיות (ביפוקל) ו/או לזוג משקפיים נפרד לקריאה. אם ילדכם נמנה על אוכלוסייה זו ולא קיבל מרשם למשקפי קריאה, ייתכן שבעיית הראייה שלו לא אובחנה.

שיתוק מוחין (C.P)

ילדים עם שיתוק מוחין מתמודדים עם אתגרי ראייה שונים, בהתאם לצורת המחלה – עוויתית, אטאקסית או אתטוזיס. באוכלוסייה זו בעיות הראייה שכיחות, ולכן פעמים רבות ניתן להסתייע במשקפיים במרשם לראייה מקרוב. אף שתרפיית ראייה אינה אפקטיבית ברוב המקרים לתיקון סטביסמוס (פזילה) באוכלוסייה זו, מיומנויות העקיבה של העין יכולות להשתפר וזה יוביל לעקיבה טובה יותר בקריאה ולקריאה נכונה יותר.

אוטיזם

רופאים המטפלים באוטיזם ובנכויות התפתחותיות נוספות על רצף האוטיזם מציגים לא פעם בפני ההורים תמונה עגומה של עתיד ילדיהם. במציאות, הולכות ומצטברות עדויות לטיפולים מבטיחים לאוטיזם ולנכויות ההתפתחותיות הנלוות אליו. מגוון רחב של טיפולים – בהם התערבויות חינוכיות במתכונת אחד-על-אחד, תזונה מיוחדת, טיפולי תזונה, ותרפיה באינטגרציה בין-חושית (sensory integration) - משנים באורח מרחיק לכת את חייהם של מאות אלפי ילדים שנחשבו בעבר "חסרי תקווה".

מהו מקומה של הראייה בתמונה? מערכת הראייה היא החוש הדומיננטי שלנו. יותר מידע מתקבל מהמערכת החושית הראייתית מאשר מכל מערכת חושית אחרת. אחוז גבוה ביותר של ילדים עם אוטיזם ובעיות התפתחותיות וקוגניטיביות אחרות סובלים מבעיות ראייה הפוגמות באופן חמור בקשב שלהם, ביכולתם להבין את עולמם, וביכולתם להגיב לאנשים סביבם. האופטומטריה ההתפתחותית משתמשת בשילוב של עדשות, פריזמות ופילטרים ובתרפיית ראייה כדי לטפל בבעיות הראייה הללו. תרפיית הראייה פועלת בשילוב עם התערבויות אחרות, ומאפשרת לילדים להגיב באופן חיובי הרבה יותר לטיפולים חינוכיים ולטיפולים אחרים של אינטגרציה בין-חושית.

'לראות דרך עיניים חדשות' (Seeing through new eyes) מאת ד"ר מלווין קפלן, אופטומטריסט התפתחותי, הוא ספר חדש שמתאר כיצד האופטומטריה ההתפתחותית יכולה לעזור לשנות את חייהם של ילדים עם אוטיזם, תסמונת אספרגר ונכויות התפתחותיות אחרות.

מקורות:
*אקומודציה מופחתת בילדי תסמונת דאון

Investigative Ophthalmology & Visual Science, Vol 34, 2382-2387, JM Woodhouse, JS Meades, SJ Leat and KJ Saunders Department of Optometry, University of Wales College of Cardiff, United Kingdom.