כי רק מערכת הראייה אומרת לך איפה נמצא הכדור.

אם שמעתם על תרפיית ראייה לספורטאים (sports vision therapy), אולי תהיתם מה זה ומי יכול להיות מועמד לטיפול כזה. יכול להיות שאתם רואים 6/6, אבל זה רק אומר שאתם מסוגלים לראות משהו קטן ממרחק רב. אם אתם ספורטאים רציניים ורוצים להכות בכדור בצורה טובה יותר, או לתפוס אותו בצורה חלקה יותר, או להיות מסוגלים לאמוד את מיקומו המדויק של הסל, כדאי לכם לעבור בדיקה להערכת מיומנויות הראייה בלדרמן-ויז'ן. בבדיקת ההערכה תגלו אם מערכת הראייה שלכם מספקת את המידע המדויק והמהיר ביותר למוח. אם לא, החדשות הטובות הן שיש מה לעשות כדי לשפר את המצב.

תרפיית ראייה לספורטאים יכולה לעזור לכל ספורטאי שמעוניין לשפר את מיומנויות הראייה לרמה גבוהה מהממוצע, אך היא מיועדת ספציפית לאותם ספורטאים שאינם עקביים בביצועיהם, שסובלים מבעיות ריכוז, ושחשים השפעות של עייפות או מתח במשחק. הראייה היא אמנם רק אחד מבין המרכיבים הרבים של ספורטאי עילי, אך חשוב לוודא שליקויי ראייה יטופלו כי ייתכן שהם מפריעים לספורטאי למצות את מלוא הפוטנציאל שלו. כל ספורטאי, בכל ענף ספורט, קולט מידע ויזואלי באופן רציף. בין אם זה בתגובה לכדור או בתגובה לשחקנים האחרים על המגרש, על הספורטאי לעבד את המידע ולהניע את גופו כדי להגיב בצורה נכונה. ככל ששחקן יעיל יותר במיומנויות אלה, כך הוא יצליח יותר.

תרפיית ראייה לספורטאים משפרת את יכולות הראייה החיוניות לספורטאי כדי להגיע למצוינות בענף שלו. יכולות אלה כוללות תיאום עין-יד (קואורדינציה), חדות ראייה בתנועה, עקיבה, זמן תגובת ראייה, וראייה היקפית. כל הפעילויות בטיפול מותאמות לענף הספורט הספציפי, ולכל ספורטאי מותאמת תכנית ייחודית לפי צרכיו. וכך, בתכנית הטיפול לשחקן טניס יושם דגש על תיאום עין-יד ועל חדות ראייה בתנועה, ואילו תכנית לשחקן גולף תתמקד בתיאום העיניים ובתפיסת עומק כדי להבחין היטב במעברים בין המשטחים הירוקים.

ספורטאים רבים נדהמים מהיכולת שלנו לחזות את ביצועיהם על פי ממצאי בדיקת הראייה. אם הגברתם את האימונים ואתם עדיין מתקשים להתקדם לרמה הבאה בענף הספורט שלכם, ייתכן שיש לכם בעיית ראייה שמפריעה לכם להצליח.

מיומנויות ראייה ברמת שיא הן הדרך לביצועי שיא

מיומנויות הראייה החיוניות לביצועי שיא ברבים מענפי הספורט הן:

 • חדות ראייה בתנועה – היכולת לראות עצמים בצורה ברורה בזמן תנועתם.
 • עקיבת העין – היכולת "לא להוריד עיניים מהכדור".
 • מיקוד – היכולת לשנות מיקוד מעצם אחד לאחר במהירות ובצלילות
 • מודעות היקפית – היכולת לראות דברים בשולי שדה הראייה.
 • תפיסת עומק – היכולת לאמוד במהירות ובמדויק מרחק של חפצים ומהירות תנועתם.
 • תיאום עין-יד או עין-גוף – היכולת להשתמש בעיניים כדי לכוון באפקטיביות את תנועות הידיים/גוף.

מרפאות לדרמן-ויז'ן הן המקום היחיד בישראל שבו תמצאו את המומחיות המקצועית והציוד הנכון לשיפור מיומנויות הראייה. רק במרפאותינו תמצאו את מערכת Sanet Vision Integrator. היכנסו והיווכחו בעצמכם: http://www.svivision.com/therapy.php

אנו גם מייבאים את משקפי הספורט Nike SPARQ Vapor Strobe. אלה הם משקפי הי-טק שיעלו את האימון שלכם לרמה שלא הכרתם. צפו בווידאו:

בעזרת ציוד מתקדם נוסף שתמצאו במרכזים שלנו, השיפור במיומנויות הראייה ובמשחק מובטח!

אם אתם רציניים לגבי שיפור דייקנות המכה שלכם בכדור והיכולת שלכם לענות ליותר כדורים, התקשרו היום כדי לקבוע תור לבדיקה. זהו צעד מתבקש לעליית מדרגה בספורט.

ראייה במשחק הטניס

רוב תכניות האימונים בטניס מתמקדות בקריטריונים הבאים: טכניקה, מהירות, זריזות תגובה, עבודת רגליים, כוח, חוסן מנטלי ואסטרטגיות במשחק. נהוג להשתמש בקריטריונים הללו כדי להעריך את היכולת של שחקן טניס. אך צריך לזכור שגופנו יכול להגיב רק למה שהוא רואה. למרות עובדה זו, לא מקדישים תשומת לב רבה לראייה.

תמיד אמרו לכם "להסתכל על הכדור" או "לא להוריד עיניים מהכדור". המשפטים האלה נאמרים כמו כלל זהב, שאמור לפתור כל בעיה במשחק הטניס. אבל גם אם אתם יודעים בדיוק מה עליכם לעשות, קשה מאוד לבצע זאת בפועל! מדוע קשה כל כך לא להוריד את העיניים מהכדור?

כשלא מצליחים לעשות זאת, הסיבה היא בדרך כלל "נדידית ראייה" וחוסר משמעת או אימון של מערכת הראייה.

לא קל כלל לעקוב אחר כדור תוך כדי ריצה. נסו לקרוא עיתון תוך כדי ריצה במקום. תיווכחו שהריצה מקשה על הקריאה. תרפיית ראייה לספורטאים יכולה לשפר את ביצועיכם. הסיבה היא שאפשר ללמד את המוח לשלוט בעיניים בצורה יעילה יותר. העין מכילה 12 שרירים ששולטים בה, ואפשר ללמוד לשלוט בעיניים כדי לעקוב אחר חפצים בצורה מדויקת יותר, לשפר את מיקוד הראייה, ולהשיג תיאום טוב יותר בין העיניים. כאשר תראו טוב יותר, תשחקו טוב יותר, כי מה שתראו ואיך שתראו ישפיע על כל דבר שתעשו במשחק.

אלה כמה ממיומנויות הראייה שניתן לשפר באמצעות תרגול:

 • חדות ראייה בתנועה
 • עקיבת העין
 • תיאום העיניים ותפיסת עומק
 • ראייה היקפית
 • תיאום עין יד

חדות ראייה בתנועה: משחק הטניס מעמיד את הראייה במבחן במצב קיצון. הוא דורש מן העיניים יותר משנדרש בפעילות יומיומית כמו קריאת עיתון או עבודה מול מחשב. השחקן שרואה את הכדור בפיגור ולא שופט את המצב נכונה יסבול ללא ספק מנחיתות במשחק. שחקן אגרסיבי נע הרבה ברחבי מגרש, והדבר מעייף ומחליש את כושר השיפוט של מערכת הראייה לגבי מיקום הכדור ומהירותו. הריצה פוגמת בחדות הראייה; טעויות רבות של שחקנים קורות לאחר שהם נאלצים לרוץ כדי להשיב על כדור. הפתרון הוא, כמובן, הכנה נכונה. שיפור חדות הראייה בתנועה יאפשר לכם לתפקד בצורה אופטימלית במשחקים של מכות חזקות שבהם אתם חייבים לרוץ הרבה במגרש. שני הגורמים שמקשים על ראיית הכדור הם התנועה שלכם ומהירות הכדור. ולכן שחקנים זקוקים ליכולת לראות את הכדור בצורה אפקטיבית ויעילה יותר בזמן שהשחקן והכדור נמצאים בתנועה.

עקיבת העין: זו היכולת לעקוב אחר חפץ נע בצורה חלקה ומדויקת בשתי העיניים. בטניס, רצוי לעקוב אחר הכדור עד לרגע המגע, כלומר "לראות את הכדור כשהמחבט מכה בו". מכיוון שהכדור נע לרוב במהירות רבה ביותר, עלינו "לצפות מראש" ולשים לב להכנה – לאן עומד הכדור להגיע ומתי הוא יגיע לשם. כל זה מתחיל בעקיבה טובה.

תיאום העיניים ותפיסת עומק: זו היכולת להשתמש בשתי העיניים יחד (בצורה מתואמת) לאמוד מרחקים יחסיים של עצמים, ולראות ולנוע במדויק במרחב תלת-ממדי. אף שאנו מתבוננים בעולם בשתי העיניים, אנו מודעים לרושם אחד בלבד של הסביבה. כאשר העיניים עובדות יחד כצוות מתואם, יש תיאום בין התפיסות של כל אחת מהעיניים. תפיסת עומק, לדוגמה, נוצרת כאשר התמונות הדו-ממדיות שמתקבלות בכל אחת מהעיניים מתמזגות במוח לכדי תמונה תלת-ממדית. כך אנו מסוגלים לאמוד מרחק בקלות ולמקם עצמים בחלל. מי שעיניו לא פועלות בתיאום יגלה שקשה לו לאמוד מרחק.

ראייה היקפית: זו היכולת לקלוט ולפרש מה קורה במגרש (בראייה ההיקפית) תוך כדי טיפול בכדור (הראייה המרכזית הספציפית). שחקן חייב להתרכז בכדור שמתקרב, להבין את מיקומו שלו במגרש, ולראות מה עושה היריב מעבר לרשת. כל השלושה קריטיים ל-"ראייה המשולשת" של שחקן הטניס.

תיאום עין יד: זו הדרך של מערכת הראייה להדריך את המערכת המוטורית. העיניים הן שמנחות את הידיים – לא להפך. מאמנים ושחקנים שמדברים על "תיאום יד-עין" מחמיצים את חשיבות הקשר הזה. מערכת הראייה מנחה את המערכת המוטורית. כולנו משתמשים בתיאום עין-יד בחיי היומיום ומתייחסים למיומנות זו באופן מובן מאליו. נהיגה ברכב, למשל, מחייבת תיאום רציף בין הראייה, הידיים והרגליים. ביצוע פנייה בצומת מחייב עיבוד מידע חזותי על ידי המוח, ותגובה מיידית של הידיים על ההגה לפקודת המוח. חניה לאורך המדרכה, משימה קשה יותר, מחייבת סדרה של תיאומים מהירים בין מערכת הראייה לבין הידיים והרגליים. בלימה היא דוגמה טובה לתיאום עין-יד. כשאנו רוצים לעצור או להאט, כף הרגל שולטת בדוושת הבלם, אך הראייה שלנו מעבדת תחילה את המידע שאומר לנו היכן ומתי לבלום

מרפאות לדרמן-ויז'ן הן המקום היחיד בישראל שבו תמצאו את המומחיות המקצועית והציוד הנכון לשיפור מיומנויות הראייה. רק במרפאותינו תמצאו את מערכת Sanet Vision Integrator. היכנסו והיווכחו בעצמכם: http://www.svivision.com/therapy.php

אנו גם מייבאים את משקפי הספורטNike SPARQ Vapor Strobe. אלה הם משקפי הי-טק שיעלו את האימון שלכם לרמה שלא הכרתם. צפו בווידאו.

בעזרת ציוד מתקדם נוסף שתמצאו במרכזים שלנו, השיפור במיומנויות הראייה ובמשחק מובטח!

אם אתם רציניים לגבי שיפור דייקנות המכה שלכם בכדור והיכולת שלכם לענות ליותר כדורים, התקשרו היום כדי לקבוע תור לבדיקה. זהו צעד מתבקש לעליית מדרגה בספורט.